نحوه گرفتن دست برای تعویض دنده

نحوه گرفتن دست برای تعویض دنده


اولین نکته ای که باعث سلامتی و شادابی گیربکس شما خواهد شد ، قطعا تعویض دنده صحیص است. با توجه به اینکه اکثر خودروهای موجود در ایران دنده دستی دارند باید در تعویض دنده دقت کرد، در این مقاله نکات مهمی که یک راننده حرفه ای در تعویض دنده به آن توجه میکند را خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

نحوه گرفتن دست برای تعویض دنده

دسته دنده را درست بگیرید

اولین اصل تعویض دنده حرفه ای که یک راننده باید رعایت کند گرفتن درست دسته دنده است که شکل آن در زیر ارائه شده است.دنده هایی که از شما دور هستند مانند دنده 1 و 3 و 5 ر. بت کف دست هول بدهید و دنده هایی که نزدیک شما هستند رو با چهار انگشت دستتان در جای خود قرار دهید. و در هر لحظه از وضعیت دنده خود  باید باخبر باشید و بدانید با کدام دنده در حال رانندگی هستید.شاید این موارد ساده به نظر بیاید ولی در سرعت بالا امکان دارد فراموش کنید.

در شکل بالا بهترین بازه برای تغییر دنده از 2 به 3 آورده شده است.

تنظیم دور موتور

عوض کردن نرم دنده یکی از اساسی ترین نکات تعویض دنده حرفه ای  هست که بسیاری از رانندگان حتی رانندگان مسابقات در نظر نمی گیرند. این کار نه تنها باعث جلوگیری از خرابی گیربکس میشود باعث کاهش استرس و مشکل برای سر نشینان خودرو میشود. بهتر است حواستان به دور موتور خودرو باشد و وقتی دورموتور باالا رفت  دنده تعویض شود، هم از دنده بالا به پاییین هم از دنده پایین به بالا.

رفتن از دنده پایین به بالا

همانطوری که در جریان هستید رفتن از دنده های پاییه به بالا ساده تر است و کافیست مقداری سرعت دور موتور را با گاز دادن افزایش دهید و سپس اقدام به تعویض دنده کنید .

مطالعه بیشتر:  3 دلیل عمده تماس با امداد خودرو

سنگین کردن دنده

رفتن از دنده های بالا به پایین یه مقداری پیچیدگی های خودش را دارد و خیلی از راننده ها آن را در نظر نمی گیرند و ضربه اصلی به گیربکس از این ناحیه وارد میشود. در این مواقع بهتر است به صورت تدریجی سرعت خودرو رو که پایین می آوردی همزمان دنده را معکوس عوض کنید.

 

اگر در مورد تعویض دنده و آشنایی با دنده ها مشکل دارید میتوانید ویدیو زیر را مشاهده کنید.

هیچ نظری وجود ندارد