15 وسیله مهمی که باید همیشه همراه خودرو داشته باشید

زنجیز چرخ - تهران امداد خودرو


چرا باید همراه خودرو این وسایل را داشته باشیم؟

با گذر زمان و پیشرفت خودرو ها و ابزارها، امروزه به نسبت سال های دور وسایل مطمن تر و بهتری را میتوان همراه خودرو برای عیب یابی و تعمیر خودرو داشت.
شاید به طور خلاصه چراغ قوه ، جعبه ابزاری کوچک ،جک ، لاستیک زاپاس و مثلث هشدار هنده اولین وسایلی باشد که نیاز اولیه هر راننده ای را در صورتی که دانش فنی داشته باشد برطرف کند.اما در شرایط بدتر قطعا نیاز به وسایل بیشتری خواهد بود.

تفاوت ابزارهای همراه از گذشته تا به امروز

از گذشته تا به امروز خودرو ها دچار تغییرات زیادی بوده اند بنابراین به مرور وسایل مورد نیاز همراهی خودرو نیز با تغییرات مواجه بوده است. به طور مثال در  تمامی خودرو های داخلی که سامانه سوخت رسانیشان انژکتور  است و مجهز به ECU برای واحد الکترونیکشان هستند، عیب یابی  و رفع مشکل فنی به سختی  و کم توسط راننده بتواند انجام گیرد، زیرا نیازمند دانش فنی تخصصی و پیشرفته  و همچنین ابزارهای گران و خاص است.
در خودروهایی که به سامانه الکترونیکی مجهز نبودند رانندگان  با همراه داشتن یک جعبه ابزار و همچنین قطعات حیاتی مثل پلاتین ، فیوز ، دلکو کوئیل، رله ، ترموستات ، تسمه پروانه و …. می توانست بعضی از عیوب مانند خاموشی ناگهانی خودرو و یا ریپ زدنش و یا جوش آمدن خودرو را برطرف کند اما امروزه این کار  به این سادگی ها شدنی نیست.

مهمترین وسایلی که راننده باید همراه داشته باشد!

به دلایل گفته شده آیا امروزه نباید همراه خودرو خود ابزاری رو همراه داشته باشیم؟! در خودرو های جدید هم به دانش تخصصی نیاز هست و هم به ابزار های تخصصی گران قیمت  که به نظر میرسد برای هر راننده ای مقدور نیست.
پس در زمانی که این مشکل ها پیش آمد شاید بهترین و سریع ترین راه تماس با امداد خودرو های حرفه ای باشدکه هم دانش فنی لازم را دارند و هم ابزارهای مورد نیاز را در اختیار دارند.فقط کافیست همراه خود یک گوشی داشته باشید تا بتوانید از هر نقطه ای تیم امداد خودرو را به کمک خود بگیرید.
اما خیلی از مواقع مشکل خودرو چیز بزرگی نیست و قابل حل هست، در زیر لیستی از ابزارهایی که راننده خودرو باید همراه داشته باشد را ذکر کرده ایم:

مطالعه بیشتر:  تعویض دنده حرفه ای در خودرو

۱) اسپری پنچرگیری لاستیک

در یکسری از مسافرت های طولاتی خودرو شما پنچر میشود و شما لیاستیک زاپاس به همراه ندارید و یا اون هم قبلا پنچر شده است.در این مواقع اسپری پنچرگیری شما را نجات میدهد و به وسیله ی آن می توانید درزهای کوچک تایر خودرو خود را درست کنید و به راه خود ادامه دهید تا به اولین مکانیکی میرسید.

۲) آچار چرخ چهار پر

آچار چرخ های جمع و جور و خیلی خوبی برای خودروهای امروزی درست شده اند که هم جای کمتری از صندوق شما رو اشغال میکنم و هم در مواقع نیاز منجی شما  در راه میشود.

آچار چرخ چارپر - تهران امداد خودرو

۳) خوراکی

در جاده هایی که هوای آن گرم است قطعا همراه داشتن خوراکی هایی مانند شکلات و چیزایی که ذوب میشوند توصیه نمیشود. اما همراه داشتن مقداری آجیل و تخمه هر زمانی در جاده میتواند لذت سفر را چند برابر کند.

آجیل در جاده - وسایلی که همراه خودرو باید داشته باشم - تهران امداد خودرو

۴) جعبه کمک‌های اولیه

یکی از ضروری ترین وسایل همراه خودرو قطعا جعبه کمک های اولیه است ولی متاسفانه مشاهده شده است که خیلی ها این را در دستور کار خود نمی گذارند در حالی که با مبلغی اندک میتوان ایمنی خود و خانواده را با این جعبه تضمین کرد.

جعبه کمک های اولیه - تهران امداد خودرو

۵) کیسه پارچه و پلاستیک

در خیلی از مواقع که در راه می مانید و یا در مواقعی که در سفرتان به چیزی بخورد میکنید که دوس دارید آن را نگهداری کنید چه بهتر است که چندتا کیسه از قبل در خودرو خود داشته باشید. کیسه های پلاستیک از نظر ضرر به محیط زیست و دوام کارایی چندانی ندارند  و توصیه ما استفاده از کیسه های پارچه ایست .

مطالعه بیشتر:  3 دلیل عمده تماس با امداد خودرو

کیسه پارچه ای - تهران امداد خودرو

۶) پمپ سیفونی

این وسیله جزو وسایل ناشناخته در ایران است و کمتر کسی از آن بهره میگیرد.در مواقعی که شما در جاده می مانید و میخواهید از یک خودرو دیگر بنزنین خارج کنید با این وسیله میتواند خیلی سریع و راحت بنزین خارج کرد و دیگر نیازی به مکش توسط دهان نیست.

پمپ سیفونی - تهران امداد خوردو

۷) دبه بنزین

اینکه شما همراه خود یک دبه پر از بنزین را همراه داشته باشید قطعا خطرناک است و خطر اتش سوزی را ممکن است به همراه داشته باشد.به جای آن می توان یک دبه خالی همراه داشت تا در مواقع مورد نیاز به پمپ بنزین نزدیک برویم و پرش کنیم و برگردیم داخل خودرو بریزیم. به یاد داشته باشید در صورتی که در تهران به این مشکل خودرید تیم تهران امداد خودرو  در 24 ساعت روز و 7 روز هفته در کنار شما هستند و در سریع ترین زمان کنار شما حضور پیدا میکنند.

دبه بنزین - تهران امداد خوردو

۸) بطری آب بزرگ

خیلی مواقع در جاده ماشین شما داغ میکند به خصوص در فصول تابستان و در جاده های گرم، یا اینکه شما تشنه میشد و آبی در دسترس نیست. در این صورت شاید بهترین کار این باشه که حدود 4 لیتر آب را صندوق عقب خود داشته باشید.

همراه داشتن بطری آب در خودرو - تهران امداد خودرو

۹) پای کششی تایر

بسیاری از اوقات که در مناطق جنگلی مثل شمال ایران مسافرت میکنید ممکن است خودرو شما گیر کند و درجا بزند، در این مواقغ می توان از یکسری نوار پلاستیکی که در زیر تایر استفاده کرد تا سریع از مهلکه نجات پیدا کنید.

 

پای کششی تایر خودرو - تهران امداد خودرو

۱۰) مثلث خطر شبرنگ

در طول سال های رانندگی حتما پیش می آید که خودرو شما یک شب خراب میشود و چراغ قوه همراه ندارید و یا باطری آن تمام شده اس، در این مواقع جاده شدیدا خطرناک میشود چون ماشین های دیگه ممکنه شما را نبینند، در این مواقع استفاده از مثلث های خطر شبرنگ ضروری است و باید آن را در فاصله 100 الی 200 متری خود قرار دهید تا خودروهای دیگر از وجود شما باخیر شوند.

مطالعه بیشتر:  لاستیک ماشین را چگونه عوض کنیم ؟

مثلث احتیاط شبرنگ - تهران امداد خودرو

۱۱) ژاکت و پتو

در مسافرت در فصل سرد مثل زمستان سعی کنید همیشه به تعداد کافی ژاکت و پتو همراه داشته باشید. چون در صورت ماندن در جاده امکان دارد سرما بخورید. در صورتی که در جاده ماندید می توانید از تهران امداد خودرو کمک بگیرید تا در زودترین زمان ممکن ر کنار شما باشد.

همراه داشتن پتو در خودرو - تهران امداد خودرو

۱۲) پول نقد

سفر در جاده ممکن است نیاز به پول نقد داشته باشد چون یه وقتاییی ماشین در جاهایی خراب میشود که اعتقادی به کارتخان ندارند.پس احتیاط شرط عقل است و درست این است که مقداری پول نقد همیشه همراه داشته باشید.

همراه داشتن پول نقد با خودرو - تهران امداد خودرو

۱۳) کابل باتری به باتری

یکی از واجب ترین وسایل هر خودرویی میتواند این کابل باشد. در خرید این وسیله پول اضافه بدهید ولی جنس مرغوب را خرید کنید. یه وقتایی خودرو خاموش میشود و بنزین دارد و باتری مشکل دارد ، در این صورت میتوانیم باطری یک خودرو دیگر را باتری به باتری کنیم.

کابل باتری به باتری - تهران امداد خودرو

۱۴) چراغ قوه‌ 

با همه گیر شدن تلفن های همراه ، مردم از برنامه چراغ قوه موبایل هایشان استفاده میکنند. در حالی که تکیه کردن بر چراغ قوه موبایل اشتباه بدی است، چون معمولا شارژش سریع تر از آن چیزی که فکر کنید خالی میشود. با داشتن یک چراغ قوه خوب می توانید مشکل روشنایی خودرو خود را سرع حل میکند.

چراغ قوه همراه خودرو - تهران امداد خوردو

15) زنجیر چرخ

در فصل زمستان و بخصوص در شرایط برفی و یخبندان ، اولین وسیله ای که باید همراه داشته باشید قطعا زنجیر چرخ است. زنجیز چرخ باعث میشود  چرخ های شما  لیز نخورد و تعادل داشته باشد.

 

هیچ نظری وجود ندارد